5-8 LAT Najlepszym momentem do rozpoczęcia przygody z aktywnością ruchową jest okres pomiędzy 5-8 rokiem życia. Dziecko znajduje się wówczas w złotym okresie swojego rozwoju motorycznego. Okres ten jest również czasem wzmożonego rozwoju psychofizycznego dziecka, a aktywność sportowa może znacznie poprawić jakość tego rozwoju. Młody rozwijający się organizm domaga się ruchu. Judo w okresie początkowym to głównie fun, duża ilość gier i zabaw ruchowych. Zajęcia te mają za zadanie odpowiednio przygotować dziecko do podjęcia treningu judo. Treningi bogate są w dużą ilość przepychania, przeciągania i wypychania. Pociechy turlają się i ugniatają jeden po drugim. Zabawy z czołganiem, czworakowaniem, czy też pełzaniem bezpośrednio wpływają na wzmocnienie wszystkich mięśni szkieletowych, odpowiedzialnych za prawidłową sylwetkę. W trakcie treningów dziecko nabiera odporności na ból, przestaje się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem. Z kolei trenerzy uczą jak ułożyć ciało, oraz jak chronić głowę podczas upadków, co w przypadku maluchów w tym wieku jest naturalne i niezwykle częste. Proponowane zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy z podstawowymi elementami gimnastyki oraz judo, pobudzając wszystkie partie mięśni. Doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, uczą koncentracji, systematyki i wytrwałości w dążeniu do celu. Najważniejszy jest fakt, że uczą radości z ruchu. Zbiorowe treningi bardzo dobrze wpływają zarówno na urwisy, jak i na dzieci nieśmiałe. Uczą się One poszanowania osób starszych, posiadających większe doświadczenie, w tym wypadku trenera.
IMG_6798

Zajęcia w grupach są doskonałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, ale także receptą na wychowanie silnych i zdrowych dzieci. To, jak dobrze bawią się dzieci mogą osądzić rodzice,obserwując swoje pociechy w trakcie zajęć. Cotygodniowa dawka ruchu i wysiłku fizycznego jest niezbędna, aby każdy mały szkrab rozwijał się w sposób prawidłowy. 8-14 LAT Naukę judo można rozpocząć w każdym wieku. Najważniejsze jest aby młody adept chciał się samodoskonalić. Zajęcia dla 8-14 latków mogą być idealną receptą na wszech obecne pokusy, którymi karmione są nasze pociechy. Internet, telewizja, gry komputerowe oraz niezdrowa żywność, typu: chipsy, napoje gazowane w znacznym stopniu przyczyniają się do otyłości i nieprawidłowego rozwoju. Judo dla dzieciaków w tym przedziale wiekowym to przede wszystkim trening samego siebie. Propagowane zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy, doskonalący umiejętności nabyte w szkołach na zajęciach wychowania fizycznego. Będą one rozwijać indywidualne zdolności motoryczne uczestników zajęć, nauczą umiejętności przydatnych w życiu codziennym, oraz będą stanowić integralną część harmonijnego rozwoju młodego organizmu, uzupełniając niedobory ruchu. W grupie tej, ćwiczący opanują podstawowe umiejętności techniczne niezbędne do osiągnięcia 3 kyu (pas zielony). Dzięki zdobywaniu pasów w judo, dziecko uczy się, jak stopniowo osiągać zamierzone cele, wyznaczając sobie kolejne. Rywalizacja i możliwość osiągania coraz lepszych wyników daje ogromne poczucie satysfakcji, a dla dzieci to niezwykle ważne. Zajęcia pomogą dzieciakom rozładować zmagazynowaną energię w sposób zdrowy i nieszkodliwy. Nauczą także kontrolowania własnych emocji i zachowań, co w tym wieku bardzo często okazuję się trudne. Ponadto podniosą poczucie własnej wartości młodych adeptów, dzięki czemu łatwiej przejdą one okres dojrzewania.
Sztuki walki, w tym przypadku judo powodują także głęboki rozwój osobisty dziecka, a co za tym idzie stawienie czoła własnym słabościom i ograniczeniom. Dodatkowo, nasi trenerzy kładą duży nacisk na nauczanie młodych i czasem „gniewnych” uczniów pokory i karności. Judo daje dziecku poczucie indywidualności, ponieważ każdy zawodnik ma prawo pokazać w pełnej krasie swoje umiejętności.

Podbeskidzkie Towarzystwo Sportowe Janosik

Powered by themekiller.com